#Природа булінгу: соціально-правовий аспект

#Природа булінгу: соціально-правовий аспект

Цього року символічно Всеукраїнський Тиждень права ми розпочали у стінах Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Сьогодні ми разом з майбутніми захисниками прав людини – студентами факультету адвокатури обговорювали важливий для українського суспільства законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу».

Так, головним спеціалістом управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Харківській області спільно з завідувачем сектору з питань запобігання і виявлення корупції Головного територіального управління юстиції у Харківській області в межах реалізації правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» було проведено правоосвітній захід на тему: «СтопБулінг!». Разом зі студентами ми спробували змоделювати у формі гри «Я навішую тобі ярлик» якими можуть бути негативні прояви булінгу та цькування у колективі: ігнорування, насміювання, знущання, приниження. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 70 % знущань відбувається словесно: принизливі обзивання, глузування, жорстока критика, висміювання та ін. На жаль, кривдник часто залишається непоміченим, однак образи безслідно не зникають для «об’єкта» приниження. Протягом гри студенти не тільки мали змогу на власному досвіді відчути, як саме впливає «ярлик» на них та на сприйняття їх оточуючими, які емоції відчуває жертва та булер, як діяти якщо ти опинився у ситуації булінгу.

Таким чином, в процесі обговорення разом з майбутніми правниками ми змогли:

- виокремити складові елементи булінгу;

- зробити системний аналіз кожного елементу, надати комплексну характеристику та форми прояву;

- визначити ключові ознаки, які притаманні поняттю булінгу;

- намагалися на прикладах змоделювати негативні наслідки, які може спричинити боулінг;

- визначити суміжні за своїми ознаками правопорушення, які закріплені чинним законодавством;

- встановили причина-наслідковий зв’язок між діями/бездіяльністю учасників булінгу та наслідками, які можуть наставати для них.

Отже, булінг можна визначити як моральне, або фізичне насильство, агресія, у будь-якій формі, або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого ставлення. Булінг це складне соціально-психологічне явище, що являє собою тривалий процес свідомого жорстокого ставлення (фізичного і психічного) з боку дитини або групи дітей до іншої дитини або інших дітей. Тобто це – систематичне насильство – цькування. Особливою ознакою булінгу є довготривале «відторгнення» дитини її соціальним оточенням.

 

 

 

 

 

 

   

61002, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, 16

тел.: (057) 751-81-68

e-mail: info@kh.minjust.gov.ua

www.kharkivobljust.gov.ua

карта сайта