Реєстрація народження дитини, народженої за допомогою допоміжних репродуктивних технологій

Для кожної людини слово «щастя» так чи інакше асоціюється зі словом «син» або «донька». Відомо, що чоловік повинен посадити дерево, побудувати дім та виховати сина. А жінка пізнає справжнє щастя, тільки лише ставши матір’ю.
   Нажаль, статистика стверджує, що на сьогоднішній день кожна п’ята пара в Україні не може мати дітей. Багато сімей страждають із-за жіночого чи чоловічого безпліддя. Іноді на допомогу природі приходять допоміжні репродуктивні технології і сотні подружніх пар знаходять щастя материнства та батьківства.
   Реєстрація народження дитини, в тому числі і народженої за допомогою допоміжних репродуктивних технологій провадиться державним органом реєстрації актів цивільного стану за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них. 
   У статті 123 Сімейного кодексу України закріплено порядок встановлення походження дитини, яка народилася у результаті трьох різновидів репродуктивних технологій: штучного запліднення, сурогатного материнства та імплантації ембріона. Такий вид медичної допомоги регулюється ст. 48 Основ законодавства України про охорону здоров’я, згідно якої кожна дієздатна жінка має право на застосування штучного запліднення та імплантацію ембріона. 
   Юридичним фактом, на підставі якого виникають  правовідносини між батьками та дітьми, є походження дитини від батьків, зареєстроване у встановленому законом порядку. Однак широке застосування сучасних медичних технологій більше не дозволяє пов’язувати походження дитини, якому надається юридичне значення, лише з біологічним походженням (кровною спорідненістю).
    Правила статті 123 ґрунтуються на принципі визнання, згідно з яким правового значення набуває не біологічний момент  народження дитини, а соціальний – намір особи визнати дитину своєю. При цьому визнання відбувається до народження дитини – у момент надання згоди на застосування тієї чи іншої репродуктивної технології. Особа, яка завідомо знає, що народжена дитина не буде мати з нею генетичного зв’язку, тим не менш висловлює бажання встановити батьківські правовідносини з цією дитиною. Донори навпаки, незважаючи на набуття генетичного зв’язку з дитиною, не мають права вимагати встановлення правового зв’язку з ними, і генетична спорідненість не визнається законом достатньою підставою для цього.
   Відповідно до пункту 10 частини 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України  18.10.2000 №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2008 року №2286/5) – у разі народження дитини жінкою, якій в організм було перенесено ембріон людини, зачатий подружжям в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, реєстрація народження провадиться за заявою подружжя, яке дало згоду на таке перенесення. У цьому разі з документами, що підтверджує факт народження дитини цією жінкою, подається засвідчена нотаріусом її письмова згода на запис подружжя батьками дитини.
   На підставі листа Міністерства юстиції України №30-32/115 від 09.04.2009 року, пункту 11 глави 7 Інструкції про порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій, затвердженої  Наказом МОЗ від 23.12.2008 року №771 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20.03.2009 року передбачено, що реєстрація дитини, народженої за допомогою допоміжних репродуктивних технологій методом сурогатного материнства, здійснюється в установленому чинним законодавством України порядку за наявності довідки про генетичну спорідненість батьків (матері чи батька) з плодом.  
   Виходячи з вищевикладеного, для реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, коли подружжя вказується батьками дитини необхідно подати наступні документи:
- заява подружжя  про реєстрацію народження дитини;
- медичне свідоцтво про народження дитини;
- письмова згода сурогатної матері на запис подружжя батьками дитини, засвідчена нотаріально;
- довідка акредитованого лікувального закладу про застосування допоміжних репродуктивних технологій  та генетичну спорідненість дитини з одним з батьків;
- паспорти подружжя;
- свідоцтво про шлюб.

   На прохання батьків громадян України до їх паспортів або паспортних документів державні органи реєстрації актів цивільного стану уносять відомості про дітей: їх прізвище, власне ім’я, по батькові, число, місяць і рік народження. До паспортів або паспортних документі батьків, які є іноземцями чи особами без громадянства відомості про дітей не вносяться.
   Після реєстрації народження батькам дитини видається свідоцтво про реєстрацію народження дитини, а також витяг для виплати допомоги.         
    Реєстрація народження у державному органі реєстрації актів цивільного стану є обов'язковою умовою, яка засвідчує юридичний факт і тільки тоді наш новонароджений стає маленьким повноправним громадянином України.   
    Нам, працівникам відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Харківській області, від щирого сердця хочеться побажати усім сім’ям злагоди та добробуту, здорових та веселих діточок, щирих та теплих почуттів на довгі роки! Щасливого Вам сімейного життя!


 

 

 

   

61002, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, 16

тел.: (057) 751-81-68

e-mail: info@kh.minjust.gov.ua

www.kharkivobljust.gov.ua

карта сайта